Chory z ropniem pólkuli mózdzku nie trafia palcem

Siadamy naprzeciw chorego, jeżeli chory leży, stajemy na końcu łóżka (nie z boku) i polecamy choremu końcem palca najpierw jednej, potem drugiej ręki dotknąć naszego palca, umieszczonego przed nim na odległości długości jego całej kończyny górnej. W czasie pouczania chory ma oczy otwarte, a badający trzyma już swój palec przed chorym. Chory zamyka oczy i stara się dotknąć naszego palca. Chory z ropniem półkuli móżdżku nie trafia palcem: ręki, po stronie ropnia, palca naszego, lecz Zbacza palcem przeważnie na zewnątrz. Mimo to dotykamy naszym palcem jego palca i polecamy próbę powtórzyć (chory ma stale zamknięte oczy). Chory nie powinien wiedzieć, że zboczył przy trafianiu, bo mógłby wprowadzać przy następnej próbie poprawkę zaciemniającą wynik próby. Przy następnych próbach chory zbacza jak poprzednio. Palcem ręki drugiej trafia poprawnie. Przy zaburzeniach błędnikowych zbaczają obie ręce w stronę fazy wolnej oczopląsu. [podobne: ginekolog nfz białystok, ginekolog gdańsk nfz, szkoła rodzenia stargard ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog gdańsk nfz ginekolog nfz białystok szkoła rodzenia stargard