Ketokonazol zmniejsza potrzebę cyklosporyny po transplantacji serca ad 5

Niewielki, ale znaczący wzrost stwierdzono także w fosfatazie alkalicznej w surowicy po 3 i 6 miesiącach (tabela 2). Nie zaobserwowano różnic między dwiema grupami w poziomach cholesterolu, cholesterolu LDL, cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości lub triglicerydów w surowicy; poziomy testosteronu w surowicy (u mężczyzn); lub wymagane ciśnienie krwi lub liczba leków przeciwnadciśnieniowych.
Skutki uboczne
Jedynymi działaniami niepożądanymi związanymi z leczeniem ketokonazolem były przejściowe uszkodzenia wzroku u dwóch pacjentów, które ustąpiły samoistnie bez konieczności przerwania leczenia. Były dwie wypłaty. 34-letnia kobieta została wycofana z leczenia ketokonazolem, kiedy prezentowała się w piątym miesiącu ciąży, poczętym 12 miesięcy po transplantacji. Dziecko urodziło się z cięcia cesarskiego w wieku 36 tygodni i rozwijało się normalnie w wieku 18 miesięcy w chwili pisania tego artykułu. Drugie wycofanie dotyczyło 64-letniej kobiety, u której w ciągu 18 miesięcy po przeszczepie rozwinęło się zaotrzewnowe chłoniak. Zakończono leczenie cyklosporyną, a tym samym ketokonazolem.
Koszt
Ekonomicznym efektem leczenia ketokonazolem było obniżenie kosztów cyklosporyny w ciągu pierwszego roku z 6 640 USD do 1130 USD na pacjenta. Gdy uwzględniono koszt ketokonazolu (340 USD), oszczędności netto w pierwszym roku wyniosły około 5 200 USD na pacjenta. W kolejnych latach wydatki na cyklosporynę zostały obniżone z 5200 USD do 950 USD – oszczędności netto w wysokości około 3 920 USD na pacjenta rocznie. W jednostce przeprowadzającej 40 transplantacji serca rocznie, oznacza to oszczędności w wysokości około 576,000 USD w ciągu dwóch lat.
Dyskusja
Zastosowanie ketokonazolu po przeszczepieniu serca spowodowało mniejsze zapotrzebowanie na cyklosporynę, niższe koszty i obniżone odsetki odrzucenia i zakażenia. Idea wykorzystania interakcji między ketokonazolem i cyklosporyną nie jest nowa, ale stała się jeszcze bardziej istotna, ponieważ względy ekonomiczne coraz bardziej ograniczały praktykę lekarską. Mechanizm interakcji nie jest jednoznaczny, ale uważa się, że jest to spowodowane silnym wiązaniem ketokonazolu do układu enzymatycznego monooksygenazy mikrosomalnej cytochromu P-450, który hamuje metabolizm cyklosporyny. Wiadomo, że ketokonazol hamuje metabolizm metoheksytanu i acenokumarolu u szczurów.11 U psów i szczurów wykazano hamowanie metabolizmu cyklosporyny przez ketokonazol, a powiązany środek, itrakonazol, działa podobnie u ludzi, zmniejszając wymaganą dawkę cyklosporyna.12,13 Inne proponowane mechanizmy oddziaływań ketokonazol-cyklosporyna obejmują zmienioną absorpcję cyklosporyny, rywalizację o wydalanie, zmianę objętości dystrybucji cyklosporyny i zmienione wiązanie białek.2,14-16
Diltiazem blokuje również metabolizm cyklosporyny przez oksydazę cytochromową. W prospektywnym, randomizowanym badaniu diltiazemu u pacjentów z przeszczepami serca, stwierdziliśmy 33-procentową redukcję kosztów cyklosporyny w pierwszym roku i 39-procentową redukcję w drugim roku.17 Wystąpiła również znacząca redukcja w układowym ciśnieniu krwi w okresie od 3 do 18 miesięcy po transplantacji i znacznej poprawie czynności nerek. 17 Ponadto diltiazem osłabiał rozwój hipercholesterolemii
[hasła pokrewne: pieczenie szynki wieprzowej, 40 letni prawiczek cda, olx gniew ]

Powiązane tematy z artykułem: 40 letni prawiczek cda olx gniew pieczenie szynki wieprzowej