Nadzieja samowyleczenia torbieli bablowcowej watroby jest zawodna

Za zropieniem torbieli bąblowcowej przemawiają stany gorączkowe, bolesność guza, który przez dłuższy czas przebiegał bez gorączki i bez bólów, i hiperleukocytoza obojętnochłonna w krwi.Za pęknięciem guza bąblowcowego przemawiają zmniejszenie się lub zniknięcie guza wśród objawów wstrząsu, pokrzywki, ostrego zapalenia otrzewnej czy opłucnej i in. Rokowanie. Nadzieja samowyleczenia torbieli bąblowcowej wątroby jest zawodna. Bąblowiec wątroby nie jest chorobą złośliwą, niemniej trzeba zawsze liczyć się z możliwością zropienia lub pęknięcia torbieli i które zagraża bezpośrednio życiu chorego, a w każdym razie pogarsza wybitnie jego stan. Zapobieganie torbieli bąblowcowej wątroby polega na przestrzeganiu czystości rąk (mycie przed każdym posiłkiem) przez osoby mające styczność z psami oraz na usunięciu psów zakażonych tasiemcem bąblowcowym . Leczenie. Doszczętnym sposobem leczenia jest całkowite usunięcie torbieli bąblowcowej. Metoda ta jest połączona ze znacznym krwawieniem. Zamiast niej poleca się marsupializację. Polega ona na wszyciu w ranę powłok brzusznych worka torbielowego, opróżnionego możliwie dokładnie z zawartości i na gojeniu przez ziarninę. Ujemną stronę marsupializacji stanowi długi czas gojenia, następowe zakażenia i ropienia, a także możliwość wytworzenia się przetoki żółciowej. Toteż marsupializację stosuje się przeważnie w przypadkach torbieli już zropiałych lub o ścianach zwapniałych i sztywnych, nie dających rękojmi zapadnięcia się. W przypadkach, w których usunięcie pasożyta nie natrafia na trudności, poleca się sposób Delbeta lub jego modyfikację. W sposobie Delbeta po usunięciu pasożyta torbę zszywa się szczelnie i zapuszcza się wolno do jamy otrzewnej. Celem przyśpieszenia zarośnięcia torby Delbet stosuje tzw. captonnage, polegający na sfa dowaniu wewnętrznym ścian torby szwami marszczącymi, albo formolage Devego, tzn. nakłuwa torbiel przed jej otwarciem, usuwa pasożyta wypełnia torbę 1 formaliną, którą usuwa po 5 minutach, i dopiero teraz doprowadza operację do końca. Modyfikacja metody Delbeta polega na tym, że po opróżnieniu torbieli i jej zaszyciu umocowuje się ją w cięciu w powłokach brzusznych, a to w tym celu, żeby torbę można było łatwo znaleźć w razie jej zakażenia lub nagromadzenia się w niej wydzieliny. [przypisy: szkoła rodzenia żelazna, anestezjolog zarobki, 40 letni prawiczek cda ]

Powiązane tematy z artykułem: 40 letni prawiczek cda anestezjolog zarobki szkoła rodzenia żelazna