Od ziarnicy zlosliwej, objawiajacej sie powiekszeniem watroby i sledziony oraz eozynofilia w krwi

Od skrobiawicy wątroby różni się bąblowiec wielopęcherzowy niezwykłą twardością wątroby, jej bolesnością, żółtaczką, puchliną brzuszną pochodzenia miejscowego oraz brakiem czynników przyczynowych dla skrobiawicy. Od ziarnicy złośliwej, objawiającej się powiększeniem wątroby i śledziony oraz eozynofilią w krwi, różni się bąblowiec wielopęcherzowy wątroby twardością i bolesnością wątroby, żółtaczką, dodatnim odczynem serologicznym. Jeżeli są powiększone węzły chłonne obwodowe, to badanie histopatologiczne, wykrywając w ruch tkankę ziarniczą, rozstrzyga o rozpoznaniu. W rozpoznaniu różnicowym bąblowca wielopęcherzowego pomocne bywa także badanie odczynów Weinberg-Ghediniego oraz Casoniego. Natomiast eozynofilia w krwi często zawodzi. Interesujące jest to, że płyn uzyskany z jamy bąblowca wielopęcherzowego zawiera zawsze białko w przeciwieństwie do płynu z torbieli bąblowca jednopęcherzowego. Haczyki i główki pasożyta bardzo rzadko wykrywa się w płynie uzyskanym z jamy bąblowca wielopęcherzowego, częściej można stwierdzić strzępki warstwowe otoczki pęcherza. Rokowanie w przypadkach bąblowca wielopęcherzowego wątroby jest niepomyślne, zwłaszcza wobec przerzutów bąblowcowych do innych narządów. Leczenie polega na doszczętnym usunięciu bąblowca. Można je zastosować we wczesnych okresach choroby w przypadkach bąblowca usadowionego w powierzchownych warstwach wątroby. Poza tym leczenie jest objawowe. [hasła pokrewne: odruch babińskiego dodatni, kołowrotki allegro, szkoła rodzenia stargard ]

Powiązane tematy z artykułem: kołowrotki allegro odruch babińskiego dodatni szkoła rodzenia stargard