Pooperacyjne zwężenie tchawicy

45-letnia kobieta zgłosiła się do oceny duszności. Od lat otrzymywała wziewne leki rozszerzające oskrzela i kortykosteroidy bez poprawy. Jej historia medyczna była charakterystyczna dla długotrwałej intubacji dotchawicznej 8 lat wcześniej. Badanie wykazało dwufazowy świst. Badanie czynności płuc wykazało znaczne ograniczenie szybkości przepływu wdechowego i wydechowego, co jest zgodne z niedrożnością górnych dróg oddechowych, z prawidłową objętością płuc i dyfuzją (panel A, z każdą krzywą reprezentującą jeden oddech i dodatnim przepływem wskazującym wydech). Tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości tchawicy wykazała zwężenie tchawicy 2,8 cm poniżej strun głosowych (Panel B). Bronchoskopia potwierdziła okrężną włóknistą wstęgę tchawicy 2 cm poniżej strun głosowych (panel C, pierścień poniżej strun głosowych, wokół czarnego otworu). Sieć tchawicy jest rodzajem zwężenia tchawicy z koncentryczną błoną powodującą zwężenie podgłośniowe bez uszkodzenia chrząstki. Zwężenie może być wrodzone lub może być powikłaniem intubacji tchawicy lub tracheostomii. Pacjent został skierowany na resekcję wstęgi tchawicy i rozszerzenie tchawicy. Ta procedura spowodowała wyraźną poprawę objawów i poprawę szybkości przepływu oddechowego (panel D, z każdą krzywą reprezentującą jeden oddech), zniesienie stridora i zmniejszenie oporu dróg oddechowych (od 0,43 do 0,33 kPa na litr na sekundę [wartość przewidywana, 0.22]). 45-letnia kobieta zgłosiła się do oceny duszności. Od lat otrzymywała wziewne leki rozszerzające oskrzela i kortykosteroidy bez poprawy. Jej historia medyczna była charakterystyczna dla długotrwałej intubacji dotchawicznej 8 lat wcześniej. Badanie wykazało dwufazowy świst. Badanie czynności płuc wykazało znaczne ograniczenie szybkości przepływu wdechowego i wydechowego, co jest zgodne z niedrożnością górnych dróg oddechowych, z prawidłową objętością płuc i dyfuzją (panel A, z każdą krzywą reprezentującą jeden oddech i dodatnim przepływem wskazującym wydech). Tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości tchawicy wykazała zwężenie tchawicy 2,8 cm poniżej strun głosowych (Panel B). Bronchoskopia potwierdziła okrężną włóknistą wstęgę tchawicy 2 cm poniżej strun głosowych (panel C, pierścień poniżej strun głosowych, wokół czarnego otworu). Sieć tchawicy jest rodzajem zwężenia tchawicy z koncentryczną błoną powodującą zwężenie podgłośniowe bez uszkodzenia chrząstki. Zwężenie może być wrodzone lub może być powikłaniem intubacji tchawicy lub tracheostomii. Pacjent został skierowany na resekcję wstęgi tchawicy i rozszerzenie tchawicy. Ta procedura spowodowała wyraźną poprawę objawów i poprawę szybkości przepływu oddechowego (panel D, z każdą krzywą reprezentującą jeden oddech), zniesienie stridora i zmniejszenie oporu dróg oddechowych (od 0,43 do 0,33 kPa na litr na sekundę [wartość przewidywana, 0.22]).

Avijit Datta, MD
Hull York Medical School, York, Wielka Brytania
avijit. nhs.uk
Alex Cale, FRCS
Szpital Castle Hill, Kingston-upon-Hull, Wielka Brytania

Powołując się na artykuły (2)
[hasła pokrewne: ginekolog nfz białystok, dyżur aptek września, szkoła rodzenia warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżur aptek września ginekolog nfz białystok szkoła rodzenia warszawa