Porównanie Ustekinumabu i Etanerceptu w przypadku umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy ad 5

Poprawę wyniku PASI o 90% osiągnięto w 12. tygodniu większego odsetka pacjentów, którzy otrzymali 45 mg lub 90 mg ustekinumabu (odpowiednio 36,4% i 44,7%) niż pacjenci, którzy otrzymywali etanercept (23,1%) (p <0,05). 0,001 dla obu porównań) (Tabela 2). Odsetek pacjentów, którzy usunęli chorobę (wynik 0) lub minimalną chorobę (wynik 1) w oparciu o ogólną ocenę lekarza w 12. tygodniu był również znacząco wyższy w każdej grupie ustekinumab; 65,1% pacjentów, którzy otrzymali 45 mg i 70,6% pacjentów, którzy otrzymali 90 mg ustekinumabu, w porównaniu z 49,0% pacjentów, którzy otrzymali etanercept w dużych dawkach, miało oczyszczoną lub minimalną chorobę (p <0,001 dla obu porównań z etanerceptem) ( Tabela 2). Początek odpowiedzi klinicznej był szybszy u pacjentów leczonych ustekinumabem niż u pacjentów leczonych etanerceptem (ryc. 3A, 3B i 3C). Wśród pacjentów, którzy nie mieli odpowiedzi na etanercept, 48,9% miało co najmniej 75% poprawę w skali PASI, a 23,4% wykazało poprawę o co najmniej 90% po przejściu do 90 mg ustekinumabu przez 12 tygodni; 40,4% uzyskało oczyszczoną lub minimalną chorobę zgodnie z ogólną oceną lekarza w tym okresie (Ryc. 3D, 3E i 3F). W przypadku pacjentów, u których w 12. tygodniu oceniano ogólną ocenę lekarską wskazującą na oczyszczoną, minimalną lub łagodną chorobę, leczenie przerwano do czasu nawrotu łuszczycy i sklasyfikowano jako umiarkowaną, znaczną lub ciężką chorobę. Średni czas do wystąpienia nawrotu wynosił 14,4 tygodnia u pacjentów, którzy otrzymywali 45 mg ustekinumabu, 18,1 tygodni u tych, którzy otrzymywali 90 mg ustekinumabu, i 7,3 tygodnia u pacjentów otrzymujących etanercept. Spośród 633 pacjentów leczonych ustekinumabem ponownie po nawrocie łuszczycy, 534 (84,4%) miało ogólną ocenę lekarską od 0 do 2 w ciągu 12 tygodni po ponownym leczeniu.
Bezpieczeństwo
Tabela 3. Tabela 3. Zdarzenia niepożądane i inne kluczowe dane o bezpieczeństwie w tygodniu 64. W ciągu pierwszych 12 tygodni badania odsetek pacjentów, u których wystąpiło co najmniej jedno zdarzenie niepożądane, był podobny w grupie przyjmującej etanercept (70,0%) i obaj ustekinumab grupy (66,0% w grupie, która otrzymywała 45 mg ustekinumabu i 69,2% w grupie otrzymującej 90 mg) (Tabela 3 i Tabela Dodatkowego Dodatku, dostępna z pełnym tekstem tego artykułu na stronie) i podobnych proporcjach pacjentów przerwało leczenie z powodu działań niepożądanych (2,3% pacjentów w grupie etanerceptu, w porównaniu z 1,9% tych, którzy otrzymywali 45 mg ustekinumabu i 1,2% tych, którzy otrzymywali 90 mg ustekinumabu). Największą różnicę w zdarzeniach niepożądanych zaobserwowano w proporcjach pacjentów zgłaszających reakcje w miejscu wstrzyknięcia (24,8% pacjentów otrzymujących etanercept w porównaniu z 4,3% pacjentów otrzymujących 45 mg ustekinumabu i 3,7% pacjentów otrzymujących 90 mg ustekinumab); większość tych reakcji była łagodna i nie zgłoszono reakcji anafilaktycznych lub podobnych do choroby posurowiczej.
W 12. tygodniu ciężkie zdarzenia niepożądane wystąpiły u czterech pacjentów w każdej z grup leczenia (Tabela 3). W grupie leczonej etanerceptem u jednego pacjenta wystąpił ból w górnej części brzucha, bakteryjne zapalenie opon mózgowych, kamica nerkowa i zespół rotatorów i mankietu
[patrz też: anestezjolog zarobki, ginekolog nfz białystok, ginekolog gdańsk nfz ]

Powiązane tematy z artykułem: anestezjolog zarobki ginekolog gdańsk nfz ginekolog nfz białystok