Porównanie Ustekinumabu i Etanerceptu w przypadku umiarkowanej do ciężkiej łuszczycy

Środki biologiczne oferują szereg nowych opcji terapeutycznych dla pacjentów z łuszczycą; jednak relatywne profile korzyści i ryzyka takich terapii nie są dobrze znane. Porównaliśmy dwa czynniki biologiczne, ustekinumab (interleukina-12 i bloker interleukiny-23) i etanercept (inhibitor czynnika martwicy nowotworów .), w leczeniu łuszczycy. Metody
Losowo przydzielono 903 pacjentów z łuszczycą o umiarkowanej do ciężkiej postaci, aby otrzymać podskórne wstrzyknięcia 45 lub 90 mg ustekinumabu (w 0 i 4 tygodniu) lub etanercept w dużych dawkach (50 mg dwa razy w tygodniu przez 12 tygodni). Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów z co najmniej 75% poprawą wskaźnika powierzchni i nasilenia łuszczycy (PASI) w 12 tygodniu; drugorzędowym punktem końcowym był odsetek z oczyszczoną lub minimalną chorobą na podstawie ogólnej oceny lekarza. Asesorzy nie byli świadomi zadań leczenia. Skuteczność i bezpieczeństwo krzyżowania z etanerceptu do ustekinumabu oceniano po 12. tygodniu.
Wyniki
W PASI wystąpiła co najmniej 75% poprawa w 12. tygodniu u 67,5% pacjentów otrzymujących 45 mg ustekinumabu i 73,8% pacjentów otrzymujących 90 mg, w porównaniu z 56,8% pacjentów otrzymujących etanercept (p = 0,01 i p <0,001). Podobnie, 65,1% pacjentów, którzy otrzymywali 45 mg ustekinumabu i 70,6% pacjentów, którzy otrzymywali 90 mg ustekinumabu miało oczyszczoną lub minimalną chorobę zgodnie z ogólną oceną lekarza, w porównaniu z 49,0% pacjentów, którzy otrzymywali etanercept (p <0,001 dla oba porównania). Wśród pacjentów, którzy nie mieli odpowiedzi na etanercept, 48,9% miało co najmniej 75% poprawę w PASI w ciągu 12 tygodni po skrzyżowaniu z ustekinumabem. Jedno lub więcej zdarzeń niepożądanych wystąpiło w 12. tygodniu u 66,0% pacjentów otrzymujących 45 mg ustekinumabu i 69,2% pacjentów otrzymujących 90 mg ustekinumabu oraz u 70,0% otrzymujących etanercept; 1,9%, 1,2% i 1,2%, odpowiednio, miały poważne zdarzenia niepożądane. Wzorce bezpieczeństwa były podobne przed i po krzyżowaniu z etanerceptem do ustekinumabu.
Wnioski
Skuteczność ustekinumabu w dawce 45 lub 90 mg była lepsza od skuteczności stosowania etanerceptu w dużych dawkach w okresie 12 tygodni u pacjentów z łuszczycą. (Numer ClinicalTrials.gov, NCT00454584.)
Wprowadzenie
Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry dotykającą około 2% populacji świata.1,2 Środki terapeutyczne stosowane w leczeniu łuszczycy zwykle atakują stan zapalny. Środki immunosupresyjne, takie jak metotreksat i cyklosporyna, okazały się skuteczne w leczeniu łuszczycy.3 Środki biologiczne, które selektywnie blokują etapy w kaskadzie zapalnej, dostarczyły dodatkowych terapii łuszczycy i doprowadziły do lepszego zrozumienia jej podstawy immunologicznej i patofizjologicznej.4-9
Cytokiny prozapalne, takie jak czynnik martwicy nowotworów . (TNF-.) odgrywają główną rolę w zapaleniu leżącym u podstaw łuszczycy. Środki, które selektywnie blokują TNF-. okazały się wysoce skuteczne w leczeniu łuszczycy.10-12 Niedawno interleukina-12 i interleukina-23, cytokiny, które indukują naiwne limfocyty CD4 + w celu różnicowania się w limfocyty T pomocnicze typu (komórki Th1) i typu 17 pomocnicze limfocyty T (komórki Th17) zidentyfikowano jako kluczowe mediatory łuszczycy.13-18 Wykazano, że nowa klasa czynników biologicznych, które blokują zarówno interleukinę 12, jak i interleukinę 23, jest skuteczna w leczeniu łuszczycy. 19,20 Próbę łuszczycy czynnej fazy 3 (CNTO 1275 / Enbrel) (ACCEPT) zaprojektowano w celu porównania skuteczności dwóch skutecznych środków biologicznych, jednego, który hamuje TNF-. (etanercept [Enbrel, Amgen i Wyeth]) i jednego, który blokuje interleukinę-12 i interleukinę-23 (ustekinumab [Stelara, Centocor Ortho Biotech Services, spółka zależna Johnson & Johnson]).
Metody
Pacjenci
Badanie to przeprowadzono w 67 lokalizacjach na całym świecie, a protokół badania został zatwierdzony przez instytucyjną komisję ds. Oceny lub komisję etyczną w każdej lokalizacji
[podobne: szkoła rodzenia żelazna, szkoła rodzenia stargard, ginekolog nfz białystok ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog nfz białystok szkoła rodzenia stargard szkoła rodzenia żelazna