Przedoperacyjne odwodnienie dróg żółciowych w przypadku raka głowy trzustki ad 6

Odsetek pacjentów z powikłaniami. Pierwotny wynik – częstość występowania poważnych powikłań w ciągu 120 dni po randomizacji – wystąpił u 37 pacjentów (39%), którzy zostali poddani wczesnej operacji chirurgicznej, a 75 pacjentów (74%) poddano przedoperacyjnemu drenażowi dróg żółciowych (PBD), a następnie operacyjnie (ryzyko względne w grupa wczesnej operacji, 0,54; przedział ufności 95% [CI], 0,41 do 0,71; P <0,001). Tabela 3. Tabela 3. Główne wyniki. Figura 2 pokazuje łączną proporcję pacjentów w każdej grupie z jednym lub więcej komplikacjami. Wskaźniki poważnych powikłań wynosiły 39% (37 pacjentów) we wczesnej grupie operacyjnej i 74% (75 pacjentów) w grupie odwadniającej dróg żółciowych; względne ryzyko wystąpienia poważnych powikłań po wczesnej operacji wyniosło 0,54 (95% CI, 0,41 do 0,71) (tabela 3). Odrzuciliśmy hipotezę zerową dotyczącą zwiększenia liczby powikłań we wczesnej grupie operacyjnej (p <0,001 przy jednostronnym badaniu normalnego aproksymacji). Dodatkowy test wyższości wykazał, że wczesna operacja prowadziła do mniejszej liczby powikłań niż przedoperacyjny drenaż żółci (P <0,001). Różnica była również istotna w analizie logistyczno-regresyjnej (P <0,001).
Pacjenci w grupie odwadniającej dróg żółciowych, w porównaniu z grupą we wczesnym okresie operacji, mieli znacznie więcej ponownych wizyt na powikłania i przebywali średnio 2 dni dłużej w szpitalu. Nie stwierdzono istotnych różnic w śmiertelności między grupami. Wśród pacjentów, którzy przeszli zabieg pomostowania paliatywnego, powikłania chirurgiczne wystąpiły u 18 z 33 pacjentów (55%) w grupie odwadniającej dróg żółciowych, w porównaniu z 5 z 28 pacjentów (18%) w grupie z wczesną operacją (P = 0,003) .
Dyskusja
W tym wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu, zbadaliśmy, czy przedoperacyjny drenaż żółciowy powinien być rutynowo wykonywany u pacjentów z żółtaczką zaporową spowodowaną rakiem głowy trzustki przed wykonaniem resekcji. Stwierdziliśmy, że endoskopowy przedoperacyjny drenaż żółciowy z umieszczeniem plastikowego stentu nie miał korzystnego wpływu na wynik leczenia chirurgicznego. Wczesna operacja bez przedoperacyjnego drenażu żółciowego nie zwiększała ryzyka powikłań, w porównaniu z przedoperacyjnym odwodnieniem dróg żółciowych, a następnie operacją.
Częstość występowania powikłań pooperacyjnych nie różniła się istotnie pomiędzy obiema grupami, jak wykazano wcześniej.26-29 W odniesieniu do powikłań związanych z endoskopowym przedoperacyjnym drenażem żółciowym, częstość występowania zapalenia trzustki, perforacji lub krwotoku w naszym badaniu była zgodna z Częstość występowania zapalenia dróg żółciowych związanego z przedoperacyjnym odwodnieniem dróg żółciowych była wysoka i stanowi ważny powód ponownej hospitalizacji. Tak wysoką częstość występowania zapalenia dróg żółciowych odnotowano w tym samym zakresie we wszystkich uczestniczących ośrodkach.
W przeciwieństwie do wcześniejszych randomizowanych badań, nasze badanie wykazało, że przedoperacyjny drenaż żółci niekoniecznie przedłuża długość pobytu w szpitalu. Obserwowany wcześniej wydłużony pobyt w szpitalu można przypisać zastosowaniu drenażu PTC, podczas gdy drenaż endoskopowy stosowany w naszym badaniu często wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zastosowanie przedoperacyjnego drenażu żółciowego nie miało wpływu na śmiertelność pooperacyjną
[podobne: szkoła rodzenia żelazna, szkoła rodzenia siedlce, ginekolog gdańsk nfz ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog gdańsk nfz szkoła rodzenia siedlce szkoła rodzenia żelazna