Przedoperacyjne odwodnienie dróg żółciowych w przypadku raka głowy trzustki ad 7

Operacja trzustki wykonywana w ośrodkach o dużej objętości wiąże się z częstością zgonów o wartości znacznie poniżej 5%, ważnym argumentem za centralizacją tak złożonych procedur chirurgicznych.26,33 W naszym badaniu całkowita stopa zgonu wyniosła 7% (co obejmował jednego pacjenta, który zmarł po zabiegu odwodnienia dróg żółciowych) i nie różnił się istotnie między dwiema strategiami leczenia. Nie ustalono optymalnego czasu drenażu dróg żółciowych przed operacją. Badania eksperymentalne i kliniczne sugerują, że potrzeba co najmniej 4 do 6 tygodni na przywrócenie prawidłowych głównych funkcji syntezy i oczyszczania w wątrobie, a także błonowych funkcji bariery jelitowej4. Krótki czas drenażu nie może prowadzić do całkowite wyleczenie nieprawidłowości metabolicznych związanych z żółtaczką blokującą. W czterech randomizowanych badaniach, które nie wykazały korzyści z przedoperacyjnego drenażu dróg żółciowych, średni czas drenażu wynosił od 7 do 18 dni.8 W naszym badaniu wymagano 4 do 6 tygodni drenażu. Nawet dłuższy okres prawdopodobnie nie przyniesie lepszych wyników, zwiększy ryzyko okluzji stentu i zapalenia ściany przewodu żółciowego, 9 i spowoduje przedłużone odroczenie operacji, które byłoby nieuzasadnione dla potencjalnie resekcyjnego guza.
Korzystne efekty przedoperacyjnego drenażu żółciowego stwierdzono we wczesnych, nierandomizowanych badaniach obejmujących niewielką liczbę pacjentów i niedoskonały projekt metodologiczny. W czterech z pięciu badań z randomizacją, przedoperacyjny drenaż żółci za pomocą PTC był standardowym trybem drenażu, podczas gdy ERCP, procedura mniej inwazyjna, jest obecnie preferowana.11 Konsekwencje drenażu przezskórnego i endoskopowego różnią się w dużym stopniu pod względem przywracania jelitowo-wątrobowego. kolonizacja i kolonizacja bakteryjna oraz zapalenie dróg żółciowych. 7. Przezskórna droga zarezerwowana jest dla nieudanych prób endoskopowych. W tych badaniach uwzględniono nowotwory powodujące niedrożność bliższej i dalszej przeszkody przewodu żółciowego, ale takie guzy są obecnie uważane za różne choroby i wymagają różnych form leczenia.
Wraz z pojawieniem się neoadiuwantowej chemioterapii stosowanej do obniżenia potencjalnie nieresekcyjnych guzów w nadziei na poprawę wyniku, kwestia przedoperacyjnego drenażu żółci jest klinicznie istotna.34-36 W świetle naszych słabych wyników w przypadku stentów plastikowych, przedoperacyjny drenaż żółci w okresie leczenie neoadjuwantowe może być najlepiej wykonane przy użyciu stentów metalowych, które mają wyższy stopień drożności niż stenty z tworzywa sztucznego i nie wpływają na wynik zabiegu.37-39
[więcej w: ginekolog nfz białystok, szkoła rodzenia stargard, szkoła rodzenia warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog nfz białystok szkoła rodzenia stargard szkoła rodzenia warszawa