Rozuwastatyna w zespole ostrej niewydolności oddechowej związanej z sepsą AD 6

Istnieje istotna, ale słaba dodatnia korelacja między poziomem CRP i szczytowym poziomem rozuwastatyny (r = 0,29, P <0,001) i najniższym poziomem rozuwastatyny (r = 0,27, P <0,001). Pacjenci w szoku na linii podstawowej
W sumie 339 pacjentów było w szoku na początku badania. Nie stwierdzono istotnych różnic między grupami rozuwastatyny i placebo pod względem umieralności (odpowiednio 36% i 32%, przedział ufności 95% [CI] dla różnicy, -4,0 do 14,0 punktów procentowych, P = 0,39) lub liczba respiratorów dni wolne (odpowiednio 12,2 . 10,8 i 13,2 . 11,2). Nie stwierdzono istotnych różnic w śmiertelności ani liczbie dni bez respiratora, zgodnie ze stosunkiem PaO2: FIO2 oraz obecnością lub brakiem wstrząsu na początku badania (Tabela S19 w Dodatku Uzupełniającym).
Pacjenci, którzy wcześniej stosowali statyny
Wyjściową charakterystykę 109 pacjentów, którzy stosowali statyny przed rejestracją, przedstawiono w Tabeli (po szczegóły patrz Tabela Nie było istotnych różnic w podstawowych cechach charakterystycznych dla osób przypisanych do rosuwastatyny i tych przypisanych do grupy placebo. Terapia rozuwastatyną nie miała wpływu na śmiertelność. Było 17 zgonów wśród 54 wcześniejszych pacjentów przyjmujących statyny, którzy otrzymywali rozuwastatynę (31%) i 11 zgonów wśród 55 wcześniejszych pacjentów przyjmujących statyny, którzy otrzymywali placebo (20%) (95% CI dla różnicy, -4,8 do 27,8 punktów procentowych, P = 0,14) . Interakcja między poprzednim stosowaniem statyn a randomizacją do rozuwastatyny lub placebo nie była istotna (P = 0,28). Podobnie, nie było znaczącej różnicy w liczbie dni wolnych od respiratora z rozuwastatyną w porównaniu z placebo (14,7 . 11,0 dni i 15,3 . 11,1 dni, P = 0,80). Interakcja pomiędzy poprzednim stosowaniem statyn a randomizowanym przypisaniem do rozuwastatyny lub placebo nie była istotna (P = 0,78).
Zdarzenia niepożądane
Nie było znaczących różnic między grupami rozuwastatyny i placebo pod względem liczby pacjentów z poziomem kinazy kreatynowej przekraczającym 10-krotność górnej granicy prawidłowego zakresu (odpowiednio 16 i 13 pacjentów, P = 0,65) lub w liczbie pacjentów z alaniną poziomy aminotransferazy przekraczające 8-krotnie górną granicę prawidłowego zakresu (odpowiednio 10 i 12 pacjentów, P = 0,39). Po włączeniu 508 pacjentów, monitorowanie poziomu aminotransferazy asparaginianowej dodano do protokołu badania na zalecenie Rady ds. Monitorowania danych i bezpieczeństwa z powodu 5 odnotowanych wzrostów w grupie rozuwastatyny. Spośród 237 włączonych pacjentów odnotowano 11 dodatkowych zdarzeń niepożądanych o podwyższonym poziomie aminotransferazy asparaginianowej w grupie leczonej rosuwastatyną w porównaniu z 2 przypadkami w grupie placebo, co doprowadziło do łącznej liczby takich przypadków do 16 i 2 w obu grupach (p <0,05). 0,001) [podobne: szkoła rodzenia żelazna, anestezjolog zarobki, olx gniew ]

Powiązane tematy z artykułem: anestezjolog zarobki olx gniew szkoła rodzenia żelazna