Rozuwastatyna w zespole ostrej niewydolności oddechowej związanej z sepsą AD 7

Spośród 16 pacjentów w grupie rozuwastatyny z podwyższonym poziomem aminotransferazy asparaginianowej 5 miało poziom kinazy kreatynowej przekraczający 10-krotność górnej granicy prawidłowego zakresu, a 2 poziomy aminotransferazy alaninowej przekraczały 8-krotnie górną granicę prawidłowego zakresu. Zmiany wartości wyjściowej poziomów kinazy kreatynowej, aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej były istotnie mniejsze, w niektóre dni badania, w grupie rozuwastatyny niż w grupie placebo, chociaż różnice były niewielkie (tabele S20, S21 i S22 w Dodatek dodatkowy). Trzy poważne, niepożądane zdarzenia hipertermii wystąpiły w grupie rozuwastatyny, co doprowadziło do zmiany protokołu. Dyskusja
W tym dużym, wieloośrodkowym, podwójnie ślepym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym obejmującym pacjentów z ARDS związanym z sepsą, podanie rozuwastatyny nie zmniejszyło umieralności ani nie poprawiło żadnego z naszych wcześniej określonych wtórnych wyników. Ponadto rosuwastatyna nie miała korzystnego wpływu na fizjologiczne lub biochemiczne punkty końcowe.
Rozuwastatyna w porównaniu z placebo wiązała się z mniejszą liczbą dni wolnych od niewydolności nerek lub wątroby. Te różnice w dniach wolnych od niewydolności narządów były niewielkie, a ich znaczenie może być fałszywe ze względu na liczbę analizowanych wtórnych punktów końcowych. Nie możemy jednak wykluczyć szkodliwego działania rozuwastatyny. Poziom aminotransferazy asparaginianowej był wyższy w grupie rozuwastatyny, a zdarzenia niepożądane o podwyższonym poziomie aminotransferazy asparaginianowej były częściej zgłaszane w tej grupie. Niektórzy pacjenci z podwyższonym poziomem aminotransferazy asparaginianowej mieli jednocześnie zwiększone poziomy kinazy kreatynowej i aminotransferazy alaninowej, co sugeruje, że źródłem aminotransferazy asparaginianowej były odpowiednio mięśnie szkieletowe lub wątroba. Nie stwierdzono znaczących różnic między grupami pod względem liczby pacjentów z poziomem aminotransferazy alaninowej lub kinazy kreatynowej powyżej progów określonych w protokole. Ponadto, chociaż poziomy kinazy kreatynowej i aminotransferazy alaninowej w okresie badania były istotnie wyższe w grupie rozuwastatyny niż w grupie placebo, różnice między grupami były niewielkie, a znaczenie kliniczne tych zmian biochemicznych jest niejasne. Konieczne są dodatkowe badania, w tym ocena długoterminowa funkcji mięśni, w celu ustalenia, czy zmiany te mają znaczenie kliniczne.
Mediana szczytowego stężenia rozuwastatyny w osoczu, 7,3 ng na mililitr, była niższa niż nasz docelowy zakres 10 do 70 ng na mililitr, pomimo naszego wyboru umiarkowanej dawki dziennej (20 mg [zakres zatwierdzony przez Food and Drug Administration, 5 do 40])
[więcej w: szkoła rodzenia zosieńka, szkoła rodzenia żelazna, ginekolog gdańsk nfz ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog gdańsk nfz szkoła rodzenia żelazna szkoła rodzenia zosieńka