Rozuwastatyna w zespole ostrej niewydolności oddechowej związanej z sepsą

W przypadku zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) zapalenie w płucach i innych narządach może spowodować uszkodzenie narządów zagrażających życiu. Inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylowej koenzymu A (statyny) mogą modulować odpowiedzi zapalne. Wcześniejsze badania obserwacyjne sugerowały, że statyny poprawiały wyniki kliniczne u pacjentów z posocznicą. Postawiliśmy hipotezę, że leczenie rozuwastatyną poprawi wyniki kliniczne u pacjentów w stanie krytycznym z ARDS z sepsą. Metody
Przeprowadziliśmy wieloośrodkowe badanie, w którym pacjenci z ARDS związanymi z sepsą zostali losowo przydzieleni do otrzymywania dożylnej rozuwastatyny lub placebo metodą podwójnie ślepej próby. Pierwszorzędowym rezultatem była śmiertelność przed wypisem ze szpitala do domu lub do 60. dnia badania, jeśli pacjent nadal przebywał w zakładzie opieki zdrowotnej. Drugorzędne wyniki obejmowały liczbę dni bez respiratora (dni, w których pacjenci żyli i oddychali spontanicznie) do dnia 28 i dni wolne od niewydolności narządów do dnia 14.
Wyniki
Badanie przerwano z powodu daremności po zapisaniu 745 z około 1000 pacjentów. Nie stwierdzono istotnej różnicy między grupami badanymi w 60-dniowej śmiertelności wewnątrzszpitalnej (28,5% w przypadku rosuwastatyny i 24,9% w grupie placebo, P = 0,21) lub w średniej (. SD) dni bez respiratora (15,1 . 10,8 z rozuwastatyną i 15,1 . 11,0 z placebo, p = 0,96). Grupy były dobrze dopasowane pod względem demograficznych i kluczowych zmiennych fizjologicznych. Leczenie rozuwastatyną w porównaniu z placebo wiązało się z mniejszą liczbą dni bez niewydolności nerek do dnia 14 (10,1 . 5,3 vs. 11,0 . 4,7, P = 0,01) i mniej dni bez niewydolności wątroby do dnia 14 (10,8 . 5,0 vs. 11,8 . 4,3, P = 0,003). Rosuwastatyna nie była związana ze zwiększoną częstością występowania poziomów kinazy kreatynowej w surowicy, które przekraczały 10-krotność górnej granicy prawidłowego zakresu.
Wnioski
Leczenie rozuwastatyną nie poprawiło wyników klinicznych u pacjentów z ARDS związanej z sepsą i mogło przyczynić się do dysfunkcji wątroby i nerek. (Finansowany przez National Heart, Lung and the Blood Institute oraz sponsorowany przez badaczy program studiów AstraZeneca; ClinicalTrials.gov number, NCT00979121.)
Wprowadzenie
Pomimo postępów w zakresie strategii leczenia podtrzymującego zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) śmiertelność pozostaje wysoka, szczególnie wśród pacjentów z posocznicą1. Zapalenie prowadzące do uszkodzenia komórek i śmierci komórkowej przyczynia się do niewydolności narządów płucnych i niewydolnych. Terapie łagodzące stany zapalne mogą poprawić wyniki u pacjentów z ARDS.2 Inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylowej koenzymu A, znanych wspólnie jako statyny, są powszechnie przepisywane w leczeniu hipercholesterolemii.
[więcej w: olx gniew, kiedy do szkoły rodzenia, dyżur aptek września ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżur aptek września kiedy do szkoły rodzenia olx gniew