Uogólniona łuszczyca ostrosłupa

47-letnia kobieta przedstawiła naszemu szpitalowi 2-tygodniową historię rozległych, bolesnych zmian na tułowiu i kończynach (panele A i B). Jej historia medyczna obejmowała hipercholesterolemię, cukrzycę i 10-letnią historię łuszczycy leczonej kortykosteroidami, kalcypienem i metotreksatem. Pięć miesięcy przed prezentacją łuszczyca pacjenta uległa remisji, a leczenie przerwano. Badanie fizykalne ujawniło wyraźnie wytyczone, rumieniowate, dobrze zdefiniowane przypominające muszle płytki pokryte skalą i skorupą. Badania laboratoryjne ujawniły hiperglikemię i hipercholesterolemię. Rozpoznano łuszczycę ostrą. Pacjentkę leczono miejscową wazeliną zawierającą 20% kwasu salicylowego i kremu furoinianu mometazonu, co skutkowało poprawą uszkodzeń po 3 tygodniach. Następnie dodano Adalimumab z całkowitym ustąpieniem zmian po dodatkowych 14 tygodniach. 47-letnia kobieta przedstawiła naszemu szpitalowi 2-tygodniową historię rozległych, bolesnych zmian na tułowiu i kończynach (panele A i B). Jej historia medyczna obejmowała hipercholesterolemię, cukrzycę i 10-letnią historię łuszczycy leczonej kortykosteroidami, kalcypienem i metotreksatem. Pięć miesięcy przed prezentacją łuszczyca pacjenta uległa remisji, a leczenie przerwano. Badanie fizykalne ujawniło wyraźnie wytyczone, rumieniowate, dobrze zdefiniowane przypominające muszle płytki pokryte skalą i skorupą. Badania laboratoryjne ujawniły hiperglikemię i hipercholesterolemię. Rozpoznano łuszczycę ostrą. Pacjentkę leczono miejscową wazeliną zawierającą 20% kwasu salicylowego i kremu furoinianu mometazonu, co skutkowało poprawą uszkodzeń po 3 tygodniach. Następnie dodano Adalimumab z całkowitym ustąpieniem zmian po dodatkowych 14 tygodniach.

Salvador Antonio Arias-Santiago, MD
Ramón Naranjo-Sintes, Ph.D.
Szpital Uniwersytecki w San Cecilio, Granada, Hiszpania
es
Powołując się na artykuły (3)
[przypisy: szkoła rodzenia stargard, ginekolog nfz białystok, szkoła rodzenia żelazna ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog nfz białystok szkoła rodzenia stargard szkoła rodzenia żelazna