W rozwoju choroby rakowej odgrywaja role takze czynniki konstytucyjne

Konstytucja W rozwoju choroby rakowej odgrywają rolę także czynniki konstytucyjne i nawet liczni autorzy uważają, że nietypowy rozrost komórek jest jednym z przejawów patologicznej konstytucji. Niektórzy autorzy -uważaj, że rak nie jest sprawą miejscową; lecz razem specjalnej skazy ustroju, która wykazuje zawsze różny indywidualny odczyn ze strony ustroju. Konstytucyjnie różne typy zwierząt rozmaicie reagują na działanie czynnika wywołującego raka. Myszy np. posiadające luźną tkankę łączną przejawiają pod wpływem dziegciu stan wysiękowo-zapalny skóry z następowym przejściem tego stanu w raka bez okresu tworzenia się brodawczaków. Myszy natomiast, posiadające tkankę łączną włóknistą, oddziałują na dziegieć zapaleniem wytwórczym i następczym zrakowaceniem początkowo wytworzonych brodawczaków. Możliwe, że czynnik konstytucyjny odgrywa rolę w częstości i siedlisku przerzutów, gdyż u różnych zwierząt siedziba przerzutów może być różna. Niektórzy badacze uważają, że rak jest tylko miejscowym wyrazem ogólnego schorzenia w związku ze zwichnięciem równowagi jonowej i lipidowej. -Sprawa więc ogólnego zatrucia i zwichnięcia różnych przemian ustroju odgrywa -, według niektórych badaczy – dużą rolę w powstawaniu raka. Udało się bowiem uzyskać znaczniejszy i szybszy rozrost nowotworu przy równoczesnym nacieraniu skóry dziegciem i wstrzykiwaniu. go podskórnie; przeszczepiony mięsak również łatwiej rozwija się przy zatruwaniu zwierzęcia dziegciem. [hasła pokrewne: szkoła rodzenia radom, szkoła rodzenia warszawa, kiedy do szkoły rodzenia ]

Powiązane tematy z artykułem: kiedy do szkoły rodzenia szkoła rodzenia radom szkoła rodzenia warszawa