Wielopecherzowy bablowiec watroby

Rozpoznanie różnicowe. Wielopęcherzowy bąblowiec wątroby różnicuje się z rakiem, kiłą, przerostową marskością wątroby przebiegającą z żółtaczką i ze skrobiawicą wątroby. Objawy wspólne bąblowcowi i rakowi wątroby są powiększenie wątroby, jej twardość i bolesność, żółtaczka i charłactwo w posuniętych okresach choroby. W różnicowaniu za bąblowcem wielopęcherzowym przemawiają: l) powolny i długotrwały przebieg choroby; 2) niezwykła twardość wątroby; 3) powiększenie śledziony, które bywa w raku rzadko; 4) młody wiek; 5) brak objawów pierwotnego ogniska w przewodzie pokarmowym, pęcherzyku żółciowym i w innych narządach; 6) eozynofilia w krwi; 7) charłactwo dopiero po długim trwaniu choroby. Od przerostowej marskości wątroby przebiegającej z żółtaczką odróżnia bąblowca wielopęcherzowego znaczna twardość wątroby, jej bolesność i samorodne bóle w prawym podżebrzu i w nadbrzuszu, brak nadużywania napojów alkoholowych, częstych zaburzeń trawiennych w przeszłości oraz chorób zakaźnych. Znaczna puchlina brzuszna przemawia także raczej za bąblowcem wielopęcherzowym. Od wątroby kilakowej odróżnia bąblowca wielopęcherzowego znaczne powiększenie wątroby, jej twardość, brak płatowości i głębokich zaciągnięć w przednim brzegu, żółtaczka, często znaczna puchlina brzuszna, brak kiły w wywiadach oraz zmian kiłowych w innych narządach i ujemny odczyn Wassermanna w surowicy krwi., Od przerostowej marskości wątroby na tle zakażenia kiłowego odróżnia bąblowca wielopęcherzowego znaczna twardość wątroby, żółtaczka, duża puchlina brzuszna, brak objawów przebytego zakażenia kiłowego. [podobne: anestezjolog zarobki, ginekolog lublin nfz, szkoła rodzenia warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: anestezjolog zarobki ginekolog lublin nfz szkoła rodzenia warszawa