Wpływ prawastatyny na wyniki po transplantacji serca

Hipercholesterolemia jest częsta po przeszczepieniu serca, dotykając od 60 do 80 procent biorców przeszczepów.1 Ponadto hipercholesterolemia była związana z rozwojem waskulopatii wieńcowej w przeszczepach, 2-4, co jest głównym czynnikiem ograniczającym długoterminowe przeżycie. Inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) obniżają poziom cholesterolu we krwi5 i wiązały się z regresją zmian miażdżycowych u pacjentów z miażdżycą, którzy nie są biorcami przeszczepów.6-8 Ponadto badania na zwierzętach sugerują, że leki te mogą wpływać na waskulopatię naczyń wieńcowych za pomocą mechanizmu niezależnego od obniżania poziomu cholesterolu9. Badania in vitro z użyciem inhibitorów reduktazy HMG-CoA wykazały supresję naturalnych komórek zabójczych, 10, 11, które mogą wpływać na rozwój ostrego odrzucenia i późniejszej choroby naczyń wieńcowych. . Inhibitory reduktazy HMG-CoA stosowano ostrożnie w leczeniu hipercholesterolemii u pacjentów z przeszczepami serca ze względu na obawy o rozwój zapalenia mięśni i rabdomiolizy.12,13 W przeciwieństwie do lipofilowych inhibitorów reduktazy HMG-CoA, pravastatin (Pravachol, Bristol-Myers Squibb, Princeton, NJ) jest hydrofilowy. Dlatego może mieć mniej toksyczny wpływ na mięśnie szkieletowe i został uznany za bezpieczny i skuteczny u pacjentów z przeszczepami.14 Dlatego przeprowadziliśmy prospektywne, randomizowane, otwarte badanie kliniczne u pacjentów z przeszczepami serca, aby ocenić wpływ prawastatyny w sprawie obniżenia poziomu cholesterolu, odrzucenia, przeżycia i rozwoju waskulopatii wieńcowej.
Metody
Wybór pacjentów
Od lipca 1992 r., Do lutego 1994 r. W naszym programie przeszło 107 dorosłych pacjentów przeszczepionych do serca. Ośmiu pacjentów zmarło podczas pierwszej hospitalizacji po transplantacji i dlatego nie zostali włączeni do badania, a dwóch pacjentów odmówiło udziału w badaniu. Pozostałych 97 pacjentów przydzielono losowo do prawastatyny (47 pacjentów) lub brak prawastatyny (50 pacjentów) oprócz leczenia immunosupresyjnego cyklosporyną, prednizonem i azatiopryną. Projekt badania został zatwierdzony przez instytucjonalną komisję odwoławczą.
Projekt badania
Pacjenci losowo przydzieleni do otrzymania prawastatyny zaczęli otrzymywać dawkę 20 mg na dobę jeden do dwóch tygodni po transplantacji. Jeśli tolerowali tę dawkę po otrzymaniu jej przez miesiąc, dawkę zwiększono do 40 mg na dobę. Przed wypisaniem ze szpitala wszyscy pacjenci otrzymywali poradę dietetyczną od dietetyka personelu o przestrzeganiu diety o niskiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości cholesterolu. Po sześciu miesiącach pacjenci w grupie kontrolnej, u których poziom cholesterolu wynosił 300 mg na decylitr (7,76 mmol na litr) lub więcej, byli leczeni kolestyraminą (przyjmowaną cztery godziny po podaniu cyklosporyny). W pierwszym roku po transplantacji wykonano biopsję endomiokardialną, cewnikowanie prawej komory i badanie echokardiograficzne, a krew uzyskano w celu oznaczenia cholesterolu, fosfatazy alkalicznej, aminotransferazy w osoczu, aminotransferazy w surowicy i kinazy kreatynowej, pełnej morfologii krwi, i przez poziomy cyklosporyny (test immunologiczny polaryzacji fluorescencji krwi, Abbott, Abbott Park, Ill.)
[patrz też: kołowrotki allegro, szkoła rodzenia stargard, nawilżacz powietrza allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: kołowrotki allegro nawilżacz powietrza allegro szkoła rodzenia stargard