Za bablowcem watroby wielopecherzowym przemawia zespól, na który skladaja sie nastepujace objawy

Wątroba w przypadkach bąblowca wielopęcherzowego w niej usadowionego, jest powiększona często bardzo znacznie i przeważnie równomiernie ku górze, ku dołowi i w lewo, jest w większości przypadków niezmiernie twarda, jak żelazo, gładka. Rzadziej bywa nierówna, guzkowata, o brzegu przeważnie ostrym, bez zaciągnięć i zależnie od zapalenia torebki uciskowo wrażliwa. Jeżeli duży guz wątroby ulegnie obtarciu w swej środkowej części i tkanka martwicza rozmięknie, to w obrębie guza czasami daje się stwierdzić chełbotanie. Drżenia wodunkowego nie bywa prawie zawsze w przypadkach bąblowca wielepęcherzowego wątroby stwierdza się objawy utrudnienia krążenia w żyle wrotnej w postaci puchliny brzusznej oraz powiększenia śledziony, rzadziej rozszerzenia żył w okolicy pępka i w nadbrzuszu. Stosunkowo rzadko, częściej w posuniętych okresach choroby, zdarzają się stany gorączkowe o torze nieregularnym, zależne od dołączającego się nieżytu dróg ółciowych, bądź od wsysania się obumarłej tkanki. Dość często występują zaburzenia jelitowe w postaci wzdęcia brzucha i biegunek. W krwi nieraz stwierdza się lekką hiperleukocytozę obojętnochłonną oraz zwiększenie liczby krwinek białych kwasochłonnych. W posuniętych okresach choroby, zwłaszcza w przypadkach przebiegających z żółtaczką, powstają objawy krwotoczności w postaci krwotoków z nosa, krwawych wymiotów, krwioplucia, wybroczyn w skórze i w błonach śluzowych itd. Choroba trwa latami, do 10-12 lat. Krócej trwają przypadki przeobiegające z wybitną żółtaczką. Rozpoznanie. Za bąblowcem wątroby wielopęcherzowym przemawia zespół, na który składają się następujące objawy: 1) duże powiększenie wątroby, znaczna jej twardość, ostry brzeg, wrażliwość uciskowa i samorodne bóle w prawym podżebrzu; 2) prawie zawsze żółtaczka, nie ma jej tylko wtedy, gdy bąblowiec szerzy się wzdłuż dróg chłonnych; 3) prawie zawsze powiększenie śledziony; 4) bardzo często puchlina brzuszna; 5) powolny rozwój choroby. [przypisy: dyżur aptek września, olx gniew, szkoła rodzenia warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: dyżur aptek września olx gniew szkoła rodzenia warszawa