Przedoperacyjne odwodnienie dróg żółciowych w przypadku raka głowy trzustki

Korzyści płynące z przedoperacyjnego drenażu żółciowego, wprowadzone w celu poprawy wyników pooperacyjnych u pacjentów z żółtaczką zapalną spowodowaną guzem głowy trzustki, są niejasne. Metody
W tym wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu porównano przedoperacyjny drenaż żółci z operacją samą u pacjentów z rakiem głowy trzustki. Pacjenci z żółtaczką blokującą i stężeniem bilirubiny od 40 do 250 .mol na litr (2,3 do 14,6 mg na decylitr) zostali losowo przydzieleni do przedoperacyjnego drenażu dróg żółciowych przez 4 do 6 tygodni, a następnie do zabiegu chirurgicznego lub samych operacji w ciągu tygodnia po rozpoznaniu . Przedoperacyjny drenaż żółciowy został podjęty przede wszystkim z umieszczeniem endoprotezy za pomocą endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej. Pierwszorzędowym wynikiem była częstość poważnych powikłań w ciągu 120 dni po randomizacji.
Wyniki
Zapisaliśmy 202 pacjentów; 96 zostało przydzielonych do wcześniejszego zabiegu chirurgicznego, a 106 do przedoperacyjnego drenażu dróg żółciowych; 6 pacjentów zostało wykluczonych z analizy. Wskaźniki poważnych powikłań wynosiły 39% (37 pacjentów) we wczesnej grupie operacyjnej i 74% (75 pacjentów) w grupie odwadniającej dróg żółciowych (względne ryzyko we wczesnej grupie operacyjnej, 0,54; przedział ufności 95% [CI] 0,41 do 0,71; P <0,001). Przedoperacyjny drenaż żółciowy powiodło się u 96 pacjentów (94%) po jednej lub kilku próbach, z powikłaniami u 47 pacjentów (46%). Powikłania związane z operacją wystąpiły u 35 pacjentów (37%) we wczesnej grupie operacyjnej i u 48 pacjentów (47%) w grupie odwodnej dróg żółciowych (względne ryzyko, 0,79, 95% CI, 0,57 do 1,11, P = 0,14). . Śmiertelność i długość pobytu w szpitalu nie różniły się istotnie między obiema grupami.
Wnioski
Rutynowe przedoperacyjne odwodnienie dróg żółciowych u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym w kierunku raka trzustki zwiększa częstość powikłań. (Numer kontrolowanych prób bieżących, ISRCTN31939699.)
Wprowadzenie
Objawowa żółtaczka jest najczęstszym objawem u pacjentów z rakiem okołobawowym (zlokalizowanym w pobliżu brodawki Vatera) lub rakiem głowy trzustki. W przypadku pacjentów z resekcyjnym guzem, u których nie występują radiologiczne objawy przerzutów, jedyną możliwością wyleczenia jest resekcja chirurgiczna.1-3 Ponieważ uważa się, że operacja u pacjentów z żółtaczką zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych, wprowadzono przedoperacyjny drenaż żółci w celu polepszenia wynik pooperacyjny.4 W kilku badaniach eksperymentalnych i retrospektywnych seriach przypadków przedoperacyjny drenaż żółci zmniejszył zachorowalność i śmiertelność po zabiegu.4-7 Jednak dwie metaanalizie randomizowanych prób i systematycznym przeglądowi serii opisowych wykazały, że ogólny odsetek powikłań u pacjentów w trakcie przedoperacyjnej drenażu dróg żółciowych była wyższa niż u pacjentów, którzy przeszli bezpośrednio do chirurgii.8,9 Ta różnica była częściowo wyjaśniona powikłaniami związanymi z samą przedoperacyjną procedurą odwodnienia dróg żółciowych. Niemniej jednak, przedoperacyjny drenaż żółciowy został włączony do chirurgicznego leczenia raka głowy trzustki w wielu ośrodkach.10-12 Aby ocenić odsetek poważnych powikłań i zgonów oraz długość pobytu w szpitalu związaną z przedoperacyjnym odwodnieniem dróg żółciowych, przeprowadziliśmy wieloośrodkowe randomizowane badanie porównujące procedurę przedoperacyjną, następnie operację, z samą operacją.
Metody
Projekt badania
Zrekrutowaliśmy pacjentów w wieku od 18 do 85 lat, u których stężenie bilirubiny w surowicy wynosiło od 40 do 250 .mol na litr (2,3 do 14,6 mg na decylitr) i brak dowodów na tomografię komputerową (CT) odległych przerzutów lub miejscowego zajęcia naczyń krwionośnych (który był definiowane jako portal otaczający nowotwór lub naczynia krezkowe na więcej niż 180 stopni ich obwodu lub nieregularny margines naczynia)
[przypisy: olx międzyzdroje, kołowrotki allegro, szkoła rodzenia radom ]

Powiązane tematy z artykułem: kołowrotki allegro olx międzyzdroje szkoła rodzenia radom