Randomizowana próba opieki opartej na protokole wczesnego szoku

W jednoośrodkowym badaniu opublikowanym ponad dekadę temu z udziałem pacjentów zgłaszających się do oddziału ratunkowego z ciężką sepsą i wstrząsem septycznym, śmiertelność była znacznie niższa wśród tych, którzy byli leczeni zgodnie z 6-godzinnym protokołem wczesnej terapii celowanej (EGDT ), w którym dożylne płyny, wazopresory, leki inotropowe i transfuzje krwi zostały dostosowane, aby osiągnąć centralne cele hemodynamiczne, niż wśród osób otrzymujących zwykłą opiekę. Przeprowadziliśmy próbę, aby ustalić, czy odkrycia te można uogólnić i czy wszystkie aspekty protokołu były konieczne. Metody
W 31 oddziałach ratunkowych w Stanach Zjednoczonych losowo przydzielono pacjentów z wstrząsem septycznym do jednej z trzech grup na 6 godzin resuscytacji: EGDT oparty na protokole; standardowa terapia oparta na protokole, która nie wymagała umieszczenia centralnego cewnika żylnego, podawania inotropów lub transfuzji krwi; lub zwyczajna opieka. Pierwszorzędowym punktem końcowym była 60-dniowa śmiertelność wewnątrzszpitalna. Testowaliśmy sekwencyjnie, czy opieka oparta na protokole (połączona grupa EGDT i standardowa-terapia) przewyższała standardową opiekę i czy EGDT oparte na protokole było lepsze od standardowej terapii opartej na protokole. Drugorzędne wyniki obejmowały długoterminową śmiertelność i potrzebę wsparcia narządów.
Wyniki
Do badania zakwalifikowano 1341 pacjentów, z których 439 losowo przydzielono do opartego na protokole EGDT, 446 do standardowej terapii opartej na protokole, a 456 do zwykłej opieki. Strategie resuscytacji różniły się znacznie pod względem monitorowania centralnego ciśnienia żylnego i tlenu oraz stosowania dożylnych płynów, wazopresorów, leków inotropowych i transfuzji krwi. Po 60 dniach odnotowano 92 zgony w grupie EGDT opartej na protokołach (21,0%), 81 w standardowej grupie opartej na protokołach (18,2%) i 86 w grupie leczenia standardowego (18,9%) (ryzyko względne z terapią oparta na protokole vs. standardowa opieka, 1,04; 95% przedział ufności [CI], 0,82 do 1,31, P = 0,83, ryzyko względne z opartym na protokole EGDT w porównaniu do standardowej terapii opartej na protokole, 1,15; 95% CI, 0,88 do 1,51; P = 0,31). Nie stwierdzono istotnych różnic w śmiertelności 90-dniowej, rocznej śmiertelności ani konieczności wsparcia narządów.
Wnioski
W wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym w ośrodku opieki trzeciego stopnia resuscytacja pacjentów, u których rozpoznano wstrząs septyczny w oddziale ratunkowym, nie poprawiła wyników. (Finansowane przez National Institute of General Medical Sciences; ProCESS ClinicalTrials.gov number, NCT00510835.)
Wprowadzenie
Każdego roku w Stanach Zjednoczonych występuje ponad 750 000 przypadków ciężkiej sepsy i wstrząsu septycznego.1 Większość pacjentów z posocznicą otrzymuje wstępną opiekę w oddziale ratunkowym, a śmiertelność krótkoterminowa wynosi 20% lub więcej. 2001, Rivers i in
[patrz też: olx gniew, nawilżacz powietrza allegro, olx littlest pet shop ]

Powiązane tematy z artykułem: nawilżacz powietrza allegro olx gniew olx littlest pet shop